Blog

Makalelerimizin değerlendirmesi siz ziyaretçilerimizle mümkün.

Dünyanın İlk Manyetik Soğutan Buzdolabı Piyasaya Sürüldü

Enerji canavarı, gürültülü buzdolapları yakın bir gelecekte yerini manyetik buzdoplarına bırakabilir. Nerdeyse gazların sıkıştırılmasıyla soğuyan günümüz buzdolapları kadar eski olan bu fikir günümüzde ticari anlamda yer kazanamamıştır.

Sonunda Cooltech Applications şirketi ticari kullanım için ilk manyetik soğutma sistemi (MRS) piyasaya sürdü. Manyetokalorik etki prensibine dayanan sistem, özel bir materyali farklı bir manyetik alana maruz bırakarak onun sıcaklığını değiştirmesine dayanıyor. Manyetokalorik materyaller manyetizasyon ve demanyetizasyon döngüsüne sokularak, soğutucu olarak su pompalanıyor  ve buzdolabının içindeki ısı dışarıdaki havaya aktarılıyor. Geleneksel buzdolaplarında kimyasallar kullanılarak, kompresör yardımıyla buzdolabı sütünüzün bozulmasını engelleyebilir. Fakat bu sistem enerji verimindeki son gelişmelere rağmen halen yüksek maliyet sahip, çünkü 24 saat çalışıyor ve çok elektrik yakıyor. Ayrıca gürültülü olabiliyorlar ve kullanılan gazlar genelde çevreye zarar veriyor. Cooltech’e göre gaz kompresör sistemin sahip olmayan manyetik buzdolapları, normal bir buzdolabının yarısı kadar enerji harcıyor ve daha az gürültü ve titreşim çıkarıyor. Ayrıca daha az bakım gerektiriyor. Ayrıca soğutucu çevreye zarar veren gazlardan uzak duruyor. Tabi manyetik emisyonlar potansiyel olarak endişe yaratsa da, bu tip cihazlardaki manyetik alan buzdolabındaki tek bir magnetten bile az.
 

The system makes use of the magnetocaloric effect, where materials change temperature when exposed to a...

 

Manyetik soğutucunun geliştirme süreci Manyetik soğutma fikri bir ilk değil fakat , normal kullanıma sunulan ilk cihaz budur. Önceki makineler normal buzdolapları kadar verimli değildi ve çok büyüktü. Cooltech’in bu ilk ticari modeli 400 W soğutma gücüne sahip ve yiyecekleri 2 ila 5° C arası saklayabiliyor. İlk modeller camekanlı soğutucular, şarap soğutucuları ve tıbbi amaçlı olacak. Şimdiden 3  yerde test edilen buzdolaplarının endüstriyel 20 kW’lık modelleri halen geliştiriliyor. Firma manyetik olarak soğutan ve ısıtan sistemler üzerinde çalışıyor.

KAYNAKSOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Mehmet Furkan CIBIL

Yazılım Uzmanı

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir

Corona virüsü belirtileri nelerdir;

  • Kuru Öksürük: Corona virüs kişilerde direk alt ve üst solunum yolunu etki

    Devamı...

HAARP projesi nedir? HAARP projesi deprem yaratır mı?

HAARP projesi nedir? HAARP projesi deprem yaratır mı?

iştirir mi? İşte HAARP projesi ile ilgili bilmeniz gerekenler...

 

HAARP projesi Türkçe'de Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı anlamına geli

Devamı...

Microsoft, Paint i sonlandırıyor!

Microsoft, Paint i sonlandırıyor!

güncellemesinde bulunmayacak!

Geçmişten günümüze birçok kişinin çocukluk anılarını süsleyen temel grafik düzen

Devamı...

Makale Hakkında Ne Düşünüyorsun ?

Hakkımızda

0 yılında doğdu. Ziyaret ilköğretim okulu, Amasya Atatürk Lisesi’nde 2 yıl okudu. Lise son sınıfı Konya Karapınar Lisesi’nde okuyarak buradan mezun oldu. Tokat Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Bölümünden hazırladığı Analitik Bütçe ve Tahakkuk Esaslı Muhasebe tezi ile birlikte Bölüm birincisi olarak mezun oldu. Hale

Adres

Zeyve Yazılım
Bedestenlioğlu Mah. Beştaş 6.Sk.
P: 5432216443