Blog

Makalelerimizin değerlendirmesi siz ziyaretçilerimizle mümkün.

Zihin okuma cihazı sayesinde düşüncelerimiz görüntülenebilecek mi?

Sırlarımızı saklayabileceğimiz tek güvenli alanın zihnimiz olduğunu düşünüyorsak, bu düşüncemizi yapılan son araştırmalardan sonra gözden geçirmemiz gerekecek.

Oregon Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, insanların düşünceleri beyin taramaları sayesinde okunabiliyor ve ekrana yansıtılabiliyor.

Araştırmacılar bu çalışma kapsamında; 23 gönüllüye 1000 tane insan yüzünden oluşan renkli fotoğraf gösterdiler. Gönüllüler bu fotoğrafları incelerken, beyinlerindeki kan akışındaki değişimler fMRI cihazı ile incelendi ve beyinlerinin nörolojik aktivitesi ölçüldü. Kullanılan bu yapay zeka programı sayesinde beyin aktivitesi matematiksel tanımlamalar vasıtasıyla ölçüldü. Programın insan yüzlerini kod olarak algılayabilmesi için, yüzdeki özelliklerin tanınmasına yönelik 300 numara belirlendi.

Çalışmanın ilk aşaması, nörolojik aktiviteler ile fiziksel özellikler arasındaki bağlantının anlaşılması aşaması olarak tanımlandı. İkinci aşamada ise; gönüllülerin nörolojik aktivitelerinden zihinlerindeki yüzler tanımlanmaya çalışıldı. İkinci aşamada tanımlanan yüzlerin, birinci aşamadaki yüzlerden tamamen farklı olduğu ortaya çıktı. Çalışma kapsamında; beynin angular gyrus ve occipitotemporal  cortex bölgelerinde her bir yüz görüntülendi.

Bu çalışma düşüncelerin ekrana yansıtılması açısından çok büyük bir adım olmakla birlikte proje üzerinde geliştirilmesi gereken pek çok parametre bulunmaktadır.

 

KaynakSOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Mehmet Furkan CIBIL

Yazılım Uzmanı

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir

Corona virüsü belirtileri nelerdir;

  • Kuru Öksürük: Corona virüs kişilerde direk alt ve üst solunum yolunu etki

    Devamı...

HAARP projesi nedir? HAARP projesi deprem yaratır mı?

HAARP projesi nedir? HAARP projesi deprem yaratır mı?

iştirir mi? İşte HAARP projesi ile ilgili bilmeniz gerekenler...

 

HAARP projesi Türkçe'de Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı anlamına geli

Devamı...

Microsoft, Paint i sonlandırıyor!

Microsoft, Paint i sonlandırıyor!

güncellemesinde bulunmayacak!

Geçmişten günümüze birçok kişinin çocukluk anılarını süsleyen temel grafik düzen

Devamı...

Makale Hakkında Ne Düşünüyorsun ?

Hakkımızda

0 yılında doğdu. Ziyaret ilköğretim okulu, Amasya Atatürk Lisesi’nde 2 yıl okudu. Lise son sınıfı Konya Karapınar Lisesi’nde okuyarak buradan mezun oldu. Tokat Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Bölümünden hazırladığı Analitik Bütçe ve Tahakkuk Esaslı Muhasebe tezi ile birlikte Bölüm birincisi olarak mezun oldu. Hale

Adres

Zeyve Yazılım
Bedestenlioğlu Mah. Beştaş 6.Sk.
P: 5432216443